17 Şubat 2011

YEŞİL ÇAY...

             Yeşil Çay...

              Bir çoğumuz yeşil çaya yavaş yavaş alışmaya çalışıyoruz.Bazılarımız '' yeşil çayda ne.Bizim bitanecik rize çayımız var'' diyorlar.Evet çok güzel rize çayımız var ama yeşil çayıda hayatımıza sokmayı denesek bence hiç fena olmaz.Ben siyah çayı fazla tercih etmiyorum.Bitki çaylarını daha çok tüketiyorum.Benim normal çayım yeşil çay oldu ve bir çok faydasınıda görüyorum.Artık arada bir bitkilerin,meyve ve sebzelerin faylarından bahsedeceğim.Hadi başlayalım...

              YEŞİL ÇAY:Camellia sinensis yapraklarından üretilir. Siyah çay ile aynı bitkiden üretilir fakat gördüğü işlem çok farklıdır.Yeşil çay içindeki kateşin maddesi, yeşil çay çok işlem görmediği için kaybolmaz bu madde özellikle polifenolle birlikte çok etkilidir. Yeşil çay yaklaşık 5000 yıldır Çin’de, Japonya’da ve Hindistan’da tıbbi amaçlarla kullanılmıştır.Günde en mantıklısı 2-3 fincan içilmelidir.

               FAYDALARI;

                  -Yeşil çay insan ömrünü uzatır ve insan sağlığına çok faydalıdır.

                  -Diyet yapanlar muhakkak kullanmalıdır.

                  -Anti hipertansif etkisi, anti bakteriyel etkisi, antiviral etkisi ve nöroprotektif etkisi vardır.

                  -Kalp rahtsızlığı olanlar, Obezite, Parkinson, Alzheimer gibi hastalıklar bazı kanser türlerinde yeşil çay çok ama çok faydalıdır.

                  -Günde 5 fincan ve daha fazla yeşil çay içenler günde 1 fincandan az Yeşil Çay içenlere göre tüm hastalıklardan ölme oranları % 16 daha düşüktür. Yani Günde 5 fincan çay içenlerin ölüm riskleri %16 daha azdır.

                  -Günde 5 fincan çay içen kadınlar diğer kadınlara oranla %31 oranında kalp hastalıklarından korunmuş olurlar. Bu da demektir ki kadınlar yeşil çayın sağladığı faydalar konusunda, erkeklerden daha avantajlıdırlar.

                  -Yapılan bu araştırmaya göre Siyah çayın da çok az bir faydasının olduğundan bahsedilmiştir fakat yeşil çay kadar etkili antioksidanlar içermemektedir.
                 
                  -Yeşil çayın Kansere faydası olduğu tespit edilmiş fakat Kalp rahatsızlıkları konusunda çok daha etkili olduğu belirlenmiştir.

                  -Yeşil çayın içindeki Polifenol adlı antioksidanlar Kalp hastalıkları için son derece faydalı eşsiz bileşenler içerir.

                  -Kalp hastalıklarını önlemede ve yavaşlatmada yeşil çay içenler içmeyenlere göre %26 daha az risk taşımaktadırlar.

                  Bence bu kadar faydası ve dahası varken sizde yavaş yavaş yeşil çayı hayatınıza sokmayı deneyin...

             

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder